Referat
Referat: Flerohopps GoIF - Fagerhults AIK
Bortamatch mot Flerohopp och uppvärmning med 13 man till lite raggarmusik. 3 sena avhopp tunnade ut kvällens trupp. Men vi börjar bli vana.
Sak samma, match hur eller hur. Turbulensen innan matchen kändes av något redan på uppvärmningen och matchen startar krampaktigt.
1-0 ganska omgående när Danny gör årets självmål lite oturligt. Innan gästerna verkligen vaknar till hinner Flerohopp få in 2:an också på ett ganska misstänkt offsideläge, något vi oxå lärt oss leva med, här hann vi dock inte komma på "rätt" sida.
Efter detta äter FAIK sig in i matchen även om Flerohopp har några ströchanser och långskott så är 2-1 närmare än 3-0.
Målet vill inte komma innan halvtid men FAIK tar över mer och mer av andra halvlek med och till slut knäcker Lucky nollan på fin framspelning av debuterande Linus Drottman.
Matchen ägs sedan av FAIK och Lucky är ett ständigt orosmoment. Trots mycket stryk och fula efterslängar står han på benen och frustrationen är hög hoss Hopparna.
Till slut orkar domaren inte hålla matchen längre och visar totalt felaktigt ut LUCKY, SKANDAL.
Och som förr får FAIK avsluta med 10 man, äger boll och skapar lägen utan att få in kvitteringen, favorit i repris *4...
Flytet finns inte, stödet finns inte men ett jävla anammat är framplockat, detta kommer antingen med lite flyt eller lite pubikstöd börja ge trepoängare, eller fixar vi det utan också. Stolt över grabbarna även denna kväll, vi har kul på plan och de som tror vi är ett stryklag för tillfället, tänk om:)
Dubblederby analkande = 6 poäng? Eller är de rädda och toppar med division4 spelare, härligt med dessa felutnyttjade farmaravtal..
Go go FAIK
Spelarstatistik
Utespelare
| Namn |
M |
G |
A |
GK |
RK |
P |
|
- |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Berra Estifanos
|
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Josef Bom Semaan |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Tommy Gustavsson |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng